Matematik

Bingöl Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi'ne bağlı olarak 2008 yılında Matematik Bölümü, lisans öğretimine 2010-2011 güz döneminde, yüksek lisans öğretimine ise, 2018-2019 bahar döneminde başladı. Bölümümüzde; Uygulamalı Matematik, Geometri, Topoloji. Cebir ve Sayılar Teorisi, Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi, Matematiğin Temelleri ve Lojik olmak üzere 6 Anabilim dalı mevcuttur. 

          Matematiksel düşünebilir, matematiğin yöntemlerini birleştirip bilimsel ve disiplinler arası çalışmalarda kullanabilen ve bilimsel araştırma alt yapısına sahip matematik eğitimi yetiştirmek.

Misyon

          Matematik Bölümü Dünya standartlarına göre sürekli güncelleştirilen bir müfredat çerçevesinde iyi bir eğitim-öğretim sağlamak, kendisine güvenen, özgün düşünme yeteneğine sahip, sorgulayan, araştıran, problem kurma, çözme becerisine olan ve bu becerisini çağın yeniliklerine uygulayabilen ve Matematiksel düşünce yöntemlerini kavrayarak matematiği sözlü ve yazılı olarak ifade edebilen, Matematiğin tarihi ve bilimsel bilginin üretimiyle ilgili bilgi sahibi olan ve bu bilim dalındaki gelişmeleri takip edebilen, çeşitli bilim dallarında ve gerçek hayatta karşılaşılan problemleri Matematiksel modelleme yaparak Matematiksel yöntemler yoluyla çözebilme becerisine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Vizyon

          Matematik lisans ve lisansüstü eğitim ve öğretiminde örnek bir bölüm olması için eğitim-öğretim kalitesinin artırılması, teorik ve uygulamalı matematik eğitimi. mezunlar yetiştirilmesidir.